magyar |  română |  english
 
  
 
Babes-Bolyai Tudományegyetem, Bölcsészkar
Lázár Kinga - 2023
Lázár Kinga kiemelkedő tehetségű költő, kritikákat is közöl, megjelentek már szövegei a Helikon, Irodalmi Jelen, Bárka stb lapokban...

www.helikon.ro/szerzok/lazar-kinga

www.irodalmijelen.hu/kulcsszo/szemelynevek/lazar-kinga

Ferencz-Nagy Zoltán - 2023
Ferencz-Nagy Zoltán komoly, publikált szerző (Helikon, Irodalmi Jelen stb.)

www.helikon.ro/bejegyzesek/ferencz-nagy-zoltan-versei

Besenyődi Judit - 2023
Besenyődi Judit különösen Szatmárnémetiben nagyon fontos szervezője a diákok irodalmi pályakezdéseinek, motorja sok irodalmi akciónak. IllesztgetŐ címmel első verseskönyve is megjelent Szatmáron 2022-ben.
www.szatmar.ro/kiserletek-az-illesztgeteshez-interju-besenyodi-judittal/

Teleki Réka - 2022
2000. március 9-én születtem Sepsiszentgyörgyön.

Kisiskolás korom óta szoros kapcsolat fűz az irodalomhoz és a művészetekhez. Már gyerekkoromban kreativitás és kíváncsiság jellemzett, így rendszeresen részt vettem különböző országos és nemzetközi irodalmi és helyesírási versenyeken. 2018-ban Implom-díjban részesültem, amely meghatározó volt abban, hogy 2019-ben, érettségi után tanulmányaimat a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, magyar–angol szakon folytassam. Egyetemi éveim alatt megjelentek kritikáim a Helikonban, illetve rendszeresen tudósítottam irodalmi rendezvényekről a folyóirat online felületén. Tanulmányaim során egyre inkább kezdett foglalkoztatni az irodalom és a környezeti krízis kapcsolata. Az említett témában elkészült dolgozatomat bemutattam a 25. ETDK-n, ahol szekción belül II. díjban, valamint a Bolyai Társaság különdíjában részesültem munkám interdiszciplináris megközelítése miatt.

Hálás vagyok nemcsak az elismerésért, hanem a megerősítésért és biztatásért is, amit ez a díj egyben jelent.
Tuzson Edit - 2021
Tuzson Edit vagyok, brassói születésű, így különösen nagy megtiszteltetés számomra ez a díj.
Nagy kitérőkkel kerültem a Bölcsészettudományi Karra, előtte sok éven át közgazdászként dolgoztam. Vágytam rá, hogy itt tanulhassak, boldog vagyok, hogy teljesülhetett az álmom, nagy élményként rögzítettem az egyetemkerti sétákat, beszélgetéseket, együtt tanulásokat.
Nagyon szeretem az embereket, ezt mondta rólam nemrég valaki. Hogy odavagyok értük úgy általában. Meg külön-külön, persze (bár ez óriási túlzás és irtó bátor kijelentés). Örülnék, ha ez így lenne. És annak is, ha a bölcsészkaron tanultam volna valamit, amitől ennek hangot tudnék adni.  
Péter Blanka - 2021
Péter Blanka vagyok, frissen végzett bölcsészkaros hallgató. 1999. május 30-án születtem Csíkszeredában, majd közel két évtizeddel később, 2018 nyarán ugyanitt érettségiztem. Középiskolásként a szerves kémia mellett főként az olvasás és az írás érdekelt. 2018-ban az Írók Alapítványa jóvoltából a 41. Kárpát-medencei Középiskolás Irodalmi Pályázaton megkaptam a líra kategória bronz minősítését, ez volt az első nagyobb jelentőségű megerősítés számomra, ami őszre (a kezdeti terveimmel ellentétben) végül mégis az irdalom felé terelt. Így a középiskolás tanulmányaim befejezését követően várost és szakot váltottam: négy év matek-infó után a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának magyar-komparatisztika szakára mentem továbbtanulni.
Egyetemi éveim alatt kipróbáltam magam könyvbemutatókról és irodalmi táborokról való tudósításban, recenzió- és kritikaírásban, fordításban, valamint versírásban is, az irodalomnak tehát közel minden iránya és ága-boga foglalkoztat és aktivitásra késztet. Jelenleg a Hervay Klub nevű irodalmi kör társalapítójaként és az Echinox folyóirat magyar oldalainak egyik szerkesztőjeként leginkább szerkesztéssel és irodalmi események szervezésével foglalkozom.
Nagyon hálás vagyok a munkámmal kapcsolatos mindennemű visszajelzésért, ilyenként ért a Mikó András nevéhez fűződő emlékdíj is, ami nemcsak megerősít abban, amit csinálok, hanem biztat is, hiszen láthatóvá teszi, hogy van miért és mit és kinek alkotni a továbbiakban is.
Ilyés Krisztinka - 2021
Gyermekrajz

Kitörlöm a karod,
és megmagyarázom magamnak, a kezed
talán fontosabb volt, az még megmaradhat.
Kitörlöm a szemed,
és otthagyom a szempillákat,
mert abból több van, és a több mindig jobb.
Kitörlöm a szád, de azért néha visszarajzolom,
amikor szükségem van a szavaidra.
Kitörlöm a hajad, és meghagyom a homlokod,
bosszankodjak néha, milyen kopasz,
és hogy nem takarja el semmi.
Kitörlöm a cipőd, és meghagyom a lábfejed,
csak mert mindig is csodáltam.
Kitörlöm a mellkasod, de meghagyom alatta a dobogást.


A vers megjelent a Pannon Tükör online felületén: http://pannontukor.hu/ilyes-krisztina-versei/
Kovács Péter Zoltán - 2020
Kovács Péter Zoltán - Magyar nyelv és irodalom szakról.
Ballagáskor, Kolozsvár, 2020 május 23

Nagykárolyban születtem 1998. augusztus 17-én, iskoláimat is itt végeztem.
Általános iskola óta szeretem az irodalmat, középiskola óta foglalkozom vele komolyabban, rendszeresen voltam díjazott az országos és a Kárpát-medencei magyar nyelv és irodalom tantárgyversenyeken is.
Foglalkoztam rövid ideig tánccal, sporttal és színjátszással is, voltam díjazott filozófiai kreativitás-versenyen, az utóbbi időben kikapcsolódásként főként fotózom, videózom. Diáktanácstag voltam úgy középiskolában, mint egyetemen, ám magamat leginkább mégis az irodalommal való reflektív, elméleti foglalkozásban találtam meg:
három sikeres ETDK-t tudhatok magam mögött, valamint cikkeket, recenziókat, esszéket a Helikonban, a Korunkban, a Látóban.
Írói vénával sajnos kevésbé rendelkezem, ezt igyekszem komolyabb elméleti munkával ellensúlyozni.
Meglepett a díj, és örülök, hogy azok mellé az emberek mellé kerülhetek e díj birtokosaként, akiket magamnál jóval többre tartok, szeretek és tisztelek. Igyekszem a díját ki- és felhívásként értelmezni, és még több beleéléssel folytatni azt, amibe
bölcsészhallgatóként épp, hogy belekezdtem.

Az alapítvány és kuratóriuma iránti tisztelettel,
Kovács Péter Zoltán
György Evelin - 2020
Magyar nyelv és irodalom szakról.
Ballagáskor, Kolozsvár, 2020 május 23
Marcuțiu Rácz Dóra - 2019
Mărcuțiu-Rácz Dóra vagyok, 1996. december 28-án születtem Nagyváradon.
Az Ady Endre Elméleti Líceumban érettségiztem, majd 2016-tól a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán tanultam tovább magyar-angol szakon. Elsőévesen Excellentia-díjban részesültem az Erdélyi Tudományos Diákkonferencián, illetve különböző szépirodalmi pályázatokon elért első helyezésemért. 2017-ben jelent meg az első kötetem Macska van az úton címmel. Szépirodalmi szövegeim és kritikáim a Helikon, Látó és Székelyföld című folyóiratokban olvashatók, valamint az Echinoxban, amelynek társszerkesztője vagyok. Az egyetemi tanulmányaim mellett rendszeresen tudósítok irodalmi rendezvényekről az Eirodalom portálon és Helikon online felületén. 2019-ben az Erdélyi Magyar Írók Ligája Méhes György tehetségkutató pályázatának első helyezettje lettem vers kategóriában.
Mikó András nevével líceumosként ismerkedtem meg, az Irodalmi Kreativitás Verseny országos döntőjén, Brassóban. Akkor még nem kaptam semmilyen kitüntetést, sokat kellett még tanulnom az irodalomról és magamról. Nem is gondoltam volna, hogy később, harmadéves bölcsészhallgatóként engem ér a megtiszteltetés, hogy átvehessem a Mikó Andrásról elnevezett díj egyetemista kiadását. Hálás vagyok az elismerésért, és azért, hogy olyan korábbi díjazottak mellé kerülhettem, akiket régóta csodálattal olvasok.
Asztalos Veronka-Örsike - 2018
Kedves Mikó András Alapítvány!

Először is köszönöm szépen a megtisztelő díjat, egyáltalán nem számítottam arra, hogy idén én fogom megkapni ezt az elismerést - rendkívül jól esett, és rávilágított arra, hogy a háromévnyi, tanulásba fektetett idő és munka által mások szerint is értékelendő teljesítményt, eredményt értem el.

Hosszútávú terveim még nem körvonalazódtak bennem teljesen, egyelőre csak annyit tudok, hogy szeretnék megmaradni bölcsészként, irodalommal-nyelvészettel foglalkozóként, ha úgy adódik, pedagógusként, de semmilyen olyan lehetőségtől nem zárkózom el a jövőben (sem), amely által szakmailag és szellemileg fejleszthetem magam.

Köszönettel és tisztelettel,
Asztalos Veronka-Örsike,
magyar-norvég szakos hallgató
Sárkány Timea és György Alida - 2017
Sárkány Timea (kézdivásárhelyi) és György Alida (udvarhelyi) végzősök kapták 2017-ben a Mikó András-díjat. Mindketten Erasmus-ösztöndíjjal Budapesten is tanultak, eredeti hangvételű szerzők, magyar-komparatisztika szakosok.
Ugron Nóra - 2016
Biró Árpád Levente - 2015
A Mikó András Emlékdíjat az idén Biró Árpád Levente érdemelte ki a nagyváradi Szigligeti Színház bábszínházi tagozata, a Lilliput Társulat által színre vitt Szent László csudatettei című bábjátékával.
André Ferenc, a slampoetry bajnoka - 2014
Abrudbányai Melinda és Székely Örs - 2013

Gondos Mária-Magdolna
2012
Szépprózai és tudományos tevékenységéért.
Serestély Zalán
2010
Költo, az Echinox magyar oldalainak szerkesztoje.

Kézdivásárhelyen születtem 1988 április 27-én,
nyolc éves koromig éltünk ott, majd Sepsiszentgyörgyre költöztünk, ez a jelenlegi lakhelyem is. tizenegy évig jártam a szentgyörgyi Mikes Kelemen Fogimnáziumba.
a liceumista években többnyire a lapszerkesztés, írás, illetve civil szervezetekben való tevékenység érdekelt. szerkesztettem az iskola Bakancs címu lapját, illetve az Adolescentul c. kétnyelvo lapot, és két évig voltam a KOVAKÖ (Kovászna Megyei Középiskolások Szövetsége) PR alelnöke:). Jelenleg Kolozsváron tanulok, ha minden igaz, egy hónap múlva végzek az elso három évemmel Magyar-Finn szakon, az Echinox kétnyelvu kolozsvári lap magyar oldalait szerkesztem, illetve társalapítottam a CSEK-et (Csütörtök Esti Kör). Verseket írok mostanában, de nem volt ez mindig így, közléseim jelentek meg: az Új Magyar Naplóban, Új Forrásban, Új hegyvidékben, Agriában,a Szabadság Teton rovatában, a Helikonban,a Váradban, az Echinoxban, a brassói Vadrózsákban, Bakancsban, a Háromszékben. A díj nagyon meglepett, sok ember van, aki jobban megérdemelte volna, de mindenképp bíztatólag hat rám (az elkövetkezo periódusban szükségem is lesz ezekre a bíztatásokra), és jó érzés látni, hogy más is örül a munkámnak.

Serestély Zalán: Lelnéd-e magad?

adnék végre pár sort pár rímet
érted s általad hevített
napokra fuzve
adnám neked uzve uzve
de bennük lelnéd-e magad
hallanád hogy hangod a betukbe szakadt?
Bakk Ágnes
2008

Tisztelt "Mikó András Alapítvány" Kuratóriuma!

Nagyon szépen köszönöm a díjat, teljességgel meglepett, hiszen nem éreztem, hogy eddigi munkám még olyan látható nyomokat hagyott volna. De nagy lökésnek érzem ezt, hiszen mégis visszajelzés számomra, amely azt jelenti: valamelyest mégis jó úton indultam el. Ezért is nagyon köszönöm, a dolgozatvédések közepette ez valóban még egy fénypontként jött. Igyekszem a díj névadójának a szellemiségében is tovább folytatni muvészeti/kritikai munkámat.

Sok köszönettel és tisztelettel,

Bakk Ágnes


Farcádi Botond
2006
Gyulai Levente
2005
19 éves korom óta publikálok recenziókat, kritikákat, tanulmányokat és verseket különbözo hazai és külföldi folyóiratokban. Emellett számos felolvasóesten vettem részt. Jelen pillanatban negyedéves magyar-német szakos bölcsész hallgató vagyok, a Láthatatlan Kollégium ösztöndíjas diákja és egy irodalomelméleti kutatócsoport tagja. A díj arra motivál, hogy hangsúlyosabb figyelmet és erofeszítéseket fordítsak jövobeli terveim megvalósítására, amelyek közül megemlíteném a mesteri fokozat megszerzését, valamint a saját kutatási területemen - erdélyi irodalom, kortárs magyar irodalom - való átfogó vizsgálódás folytatását. Talán nem véletlen, hogy egyik legelso recenzióm éppen Mikó András költészetével foglalkozott: 2002, Gyulai Levente, A szó mint világszervezo elv, Helikon, XIII., 9., 15.
Papp Attila Zsolt és Péter Árpád
2004
Farkas-Welmann Éva és Nagy Koppány Zsolt
2002
Bemutatkozás | Eseménynaptár | Díjak | Zsombor | Mikó András | Kapcsolat
M I K Ó   A N D R Á S   A L A P I T V Á N Y